BICOM  Biorezonans  Warszawa
NR 1 w biorezonansie – Medycyna niekonwencjonalna

 

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego / colitis uclerosa

Colitis uclerosa i choroba Leśniowskiego Crohna (enterocolitis granulomatosa) są uważane przez medycynę akademicką za przewlekłe i nieuleczalne choroby jelit o nieznanym podłożu, choć czynnik autoimmunologiczny może mieć bardzo istotne znaczenie. Znane są jednak przypadki kiedy choroby te samoistnie ustępują. Są to generalnie choroby ludzi młodych, ale dotykają także osób w średnim wieku. Mogą mieć podłoże częściowo genetyczne, ale z pewnością geny nie są decydujące, a tylko zwiększają ryzyko zachorowania.

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego jest nieswoistym zapaleniem jelita i przewlekłym procesem zapalnym błony śluzowej odbytu lub jelita grubego, o nieustalonej dotychczas etiologii. Choroba jest znacznie częstsza u rasy białej. Najwięcej zachorowań przypada na wiek 20-40 lat, występują pewne skłonności rodzinne do tego schorzenia.

Wpływ na rozwój schorzenia mają czynniki:

genetyczne,

środowiskowe,

bakteryjne,

immunologiczne (ciężkie alergie pokarmowe) i autoimmunologiczne,

osoby z wyciętym wyrostkiem robaczkowym rzadziej chorują.

 

Objawy:

bóle brzucha,

długotrwałe biegunki i/lub zaparcia (np. naprzemiennie),

krew w stolcu (ujawniona lub nie),

osłabienie, utrata wagi,

zapalenie błony śluzowej jamy ustnej (afty).

oczne,

stawowe (zapalenie stawów),

skórne (piodermia zgorzelinowa, rumień guzowaty).

Choroba charakteryzuje się występowaniem zaostrzeń i remisji. Najczęściej obejmuje odbytnicę (100% przypadków), esicę, okrężnicę. Rzadziej zajmuje całe jelito grube. Nie dotyka natomiast bezpośrednio jelita cienkiego. We wrzodziejącym zapaleniu jelita grubego tendencja do powstawania przetok, ropni i perforacji jelit jest mniejsza. Występuje natomiast większe prawdopodobieństwo powstania raka jelita grubego.

Duża część przypadków ma związek z obciążeniami organizmu patogenami (pasożytami, bakteriami, grzybami), prawdopodobnie choroby te mają także podłoże alergiczne, bo wiele jest zbieżności i powinowactw z chorobami atopowymi, w tym szczególnie z atopowym zapaleniem skóry. Część przypadków Colitis i choroby Crohna jest powiązanych z ciężkimi alergiami pokarmowymi, w tym alergiami centralnymi na pszenicę oraz mleko krowie. Ważne jest więc przeprowadzenie wiarygodnych testów alergicznych oraz wykluczenie obecności przywr, a także boreliozy, która jest ważnym etiologicznie czynnikiem chorób autoimmunologicznych.

 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone
Zakaz powielania, kopiowania całości lub fragmentów tekstu bez zgody
© 2011 BRM Med. Sp. z o.o.