BICOM  Biorezonans  Warszawa
NR 1 w biorezonansie – Medycyna niekonwencjonalna

SLA, ALS stwardnienie zanikowe boczne

Stwardnienie zanikowe boczne (SLA, ALS, łac. LSA sclerosis lateralis amyotrophica, ang. ALS amyotrophic lateral sclerosis) to postępująca choroba neurologiczna. Do objawów należy porażenie neuronów ruchowych, które prowadzi do stopniowego upośledzenia funkcji wszystkich mięśni ciała i do śmierci.

Choroba częściej dotyka osoby starsze i zwykle mężczyzn. W ostatnich latach zaczęła także dotykać osoby młodsze, podobnie jak stwardnienie rozsiane.

W większości przypadków oficjalna przyczyna choroby jest nieznana. Jak wynika z badań, tylko 5-10 procent przypadków jest prawdopodobnie spowodowanych mutacją genetyczną. Należy jednak podobnie jak przy stwardnieniu rozsianym traktować  tą chorobę jako neurologiczną chorobę autoimmunologiczną i łączyć ją ściśle z boreliozą z autoagresją, która stoi u jej podstaw. Należy przez to rozumieć, że każda osoba z ALS musi mieć boreliozę, nawet jeśli wcześniejsze badania medyczne tego nie potwierdzały, a lekarze kategorycznie stwierdzają, że to na pewno nie borelioza.

ALS objawy

W wyniku uszkodzenia obwodowych włókien nerwowych dochodzi do osłabienia siły mięśni, ich niedowładu lub zaniku. Chorzy mogą cierpieć także z powodu przykurczu mięśni i ich drżenia. Choroba ma charakter postępujący, osłabienie mięśni może początkowo objąć, np. tylko mięśnie dłoni. Wówczas pacjent może odczuwać przykurcze mięśni rąk, ich osłabienie oraz inne dziwne odczucia. Po jakimś czasie pojawia się niedowład ręki, a następnie całej kończyny. Chory, mimo że nie może się poruszać, nie traci czucia, gdyż choroba nie atakuje neuronów odpowiedzialnych za odbieranie bodźców.

Porażenie obejmuje wszystkie mięśnie, także głowy i szyi. Objawem ALS są także trudności z utrzymaniem głowy, a także z mówieniem, przeżuwaniem i połykaniem. Objawy te są spowodowane zanikiem mięśni języka, mięśni mimicznych oraz mięśniówki przełyku.

W końcowym etapie choroby kiedy choroba obejmie mięśnie międzyżebrowe i przeponę, dochodzi do niewydolności oddechowej, a w konsekwencji do śmierci.

Wszelkie prawa zastrzeżone
Zakaz powielania, kopiowania całości lub fragmentów tekstu bez zgody
© 2011 BRM Med. Sp. z o.o.