BICOM  Biorezonans  Warszawa
NR 1 w biorezonansie – Medycyna niekonwencjonalna

Fibromyalgia / gościec mięśniowo-włóknisty


Fibromyalgia, określana czasem jako fibrositis, to dość częste schorzenie, występujące zwłaszcza u kobiet w średnim wieku (30-50). Rozpoznanie może być trudne, ponieważ ta choroba nie ma cech charakterystycznych.

Objawy

Charakteryzuje się występowaniem uogólnionych bólów mięśni i stawów, którym może towarzyszyć silne zmęczenie, a czasami depresja. Najpierw ból dotyczy szyi i barków, a później dochodzi do jego uogólnienia. Towarzyszy im uczucie przewlekłego zmęczenia oraz sztywności, a także sen nie powodujący poczucia odpoczynku. Chory też często budzi się nad ranem z bólem, który nasila się po południu Wyniki wszystkich badań krwi są prawidłowe. Szczególnie wrażliwe mogą być niektóre miejsca ciała, określane jako „punkty spustowe/ tkliwe”, rozmieszczone symetrycznie i wrażliwe na ucisk.

Występowanie tych punktów jest bardzo charakterystyczne dla fibromialgii, a umieszczone są zazwyczaj w ściśle określonych anatomicznie miejscach.

Stwierdzenie wrażliwości 11 na 18 bolących punktów przemawia, że mamy do czynienia z fibromialgią. Punkty te najczęściej umiejscowione są w:

obustronnie na przedniej stronie szyi, poniżej kąta żuchwy ku przodowi,

obustronnie, na środku górnego brzegu mięśnia czworobocznego,

na potylicy w okolicy wyrostków sutkowych czaszki,

obustronnie, w pobliżu brzegu łopatek, od środka,

w górnej części pośladków, bocznie,

ku tyłowi od krętarza większego,

w okolicy przyśrodkowej kolana,

na klatce piersiowej w miejscu przyczepu drugiego żebra do mostka z boku,

na przedramieniu bocznie około 2 centymetrów poniżej nadkłykci.

Powyższym objawom może towarzyszyć wiele innych objawów i chorób (pokrywających się z objawami boreliozy), które mogą się nakładać na główny obraz:

zaburzenia snu,

bóle głowy, często o charakterze migrenowym,

zespół jelita drażliwego,

neuropatia – mrowienie kończyn,

objaw Reunauda – zbyt silna reakcja naczyń na zimno,

reumatoidalne zapalenie stawów,

toczeń rumieniowaty układowy (SLE),

zespół Sjögrena,

obrzęk stawów i tkanek miękkich,

osłabienie siły mięśniowej,

bóle ścięgien i więzadeł,

kołatania serca.

Przyczyny i rozpoznanie

Fibromialgia sprawia trudności w rozpoznaniu, średnio jest wykrywana po 5 latach krążenia pomiędzy lekarzami różnych specjalności. Jedynie wywiad i badanie fizykalne może wskazywać na toczącą się chorobę, a badania laboratoryjne i RTG nie wykazują żadnych zmian. Badania dodatkowe stosuje się więc jedynie w celu wykluczenia innych chorób nakładających się na fibromialgię.

Oficjalnie firbromialgia jest chorobą o nieznanej etiologii, ale istnieje kilka prawdopodobnych przyczyn ją wywołujących, reakcja autoagresji w przebiegu:

choroby z Lyme (boreliozy),

infekcji wirusowych.

Fibromialgia nawet po zastosowanym leczeniu może sprowadzić powikłanie w postaci przewlekłego zespołu bólowego. Niestety rzadko dochodzi do całkowitej remisji, chyba że uda się w 100% wyleczyć boreliozę, co jest przy fibromialgii zwykle utrudnione.

Wszelkie prawa zastrzeżone
Zakaz powielania, kopiowania całości lub fragmentów tekstu bez zgody
© 2011 BRM Med. Sp. z o.o.