Bruceloza
Bruceloza (gorączka z Malty , gorączka falista, gorączka śródziemnomorska) jest chorobą odzwierzęcą zakaźną i wywoływana jest najczęściej przez pałeczkę Brucella abortus, Brucella melitensis. Zidentyfikowano jednak aż sześć różnych szczepów tego zarazka. Brucella jest wyjątkowo wytrzymała na wysychanie. W glebie i wodzie mogą przetrwać do 4 miesięcy, a np. w kurzu do 6 tygodni. Bruceloza jest chorobą charakteryzującą się różnorodnością objawów i uszkodzeń narządowych. Może występować w postaci ostrej, podostrej i przewlekłej, a także bezobjawowej, jest to warunkowane masywnością i wrotami zakażenia oraz gatunkiem zarazka. Rezerwuarem zakażenia są głównie zwierzęta hodowlane (bydło, owce, kozy, psy), a także wielbłądy, bizony oraz małe gryzonie (myszy, szczury), wiewiórki, drób. Źródłem zakażenia dla człowieka są chore zwierzęta, ich wydzieliny i wydaliny oraz mleko. Choroba szerzy się głównie przez uszkodzoną skórę, błony śluzowe, spojówki, ale też drogą oddechową i pokarmową. Choroba wylęga się od 5 do 21 dni.
Objawy Faza ostra
Wywołują ją głównie bakterie brucella, których rezerwuarem są przede wszystkim owce i kozy, jak również bydło. Ta postać choroby cechuje się nieregularną, narastającą falami gorączką, zlewnymi potami, bólami głowy, mięśni i stawów, ogólnym osłabieniem, u mężczyzn czasem bólami jąder. Z powikłań narządowych w tym okresie może dojść do wystąpienia zapalenia stawów, głównie krzyżowo-biodrowych i kręgosłupa, zapalenia jąder i najądrzy lub zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych i mózgu.
Faza przewlekła
Na ogół przebiega bez incydentów z gorączką, z możliwymi parodniowymi okresami stanów podgorączkowych. Chorzy nie czują się zdrowi, łatwo wyczerpują się fizycznie i psychicznie. Mogą się skarżyć na nadmierną potliwość, przewlekłe bóle głowy, apatię, zaburzenia snu. Możliwe też są omdlenia. Występują też objawy wielonarządowe. Zwykle dotyczą one układu kostno-stawowego, gdzie pojawiają się co jakiś czas uporczywe bóle o różnym stopniu nasilenia, a z czasem dochodzi do upośledzenia czynności ruchowej. Zmiany dotyczą głównie stawów międzykręgowych kręgosłupa, często stawów biodrowych, kolanowych czy barkowych. Rzadko zmiany obejmują stawy rąk i stóp.
Wśród objawów neurologicznych warto wymienić uszkodzenie nerwu słuchowego, które narasta w miarę postępu choroby. Na uwagę zasługuje bruceloza ze zmianami w ośrodkowym układzie nerwowym, czasami z zaburzeniami psychicznymi. Najczęstsze objawy w tej postaci choroby to uciążliwe bóle i zawroty głowy, napady utraty świadomości, drgawki, przejściowe niedowłady. Inne postaci narządowe przewlekłej brucelozy charakteryzują się takimi objawami, jak odbijania, wzdęcia, pobolewania w okolicy prawego podżebrza, a wynikają z umiejscowienia procesu chorobowego w wątrobie. Mogą występować także różnorodne wysypki skórne, uszkodzenie mięśnia sercowego, a zmiany zapalne dotyczące najądrzy i gonad mogą dać trwałe zaburzenia funkcji płciowych.