Zakażenia i choroby tropikalne najczęściej nazywane potocznie „chorobami tropikalnymi” to choroby występujące zwykle w krajach o klimacie tropikalnym i subtropikalnym, ale często także w krajach basenu Morza Śródziemnego i na Bliskim Wschodzie, o czym nie wie większość osób tam podróżujących. Zakażenia tropikalne są powodowane przez wirusy (w tym różne gorączki krwotoczne), bakterie oraz bardzo często pasożyty, w tym pierwotniaki. Niektóre z nich są bardzo groźne i mogą doprowadzić do śmierci, szczególnie że ich diagnostyka w Polsce jest nadal na bardzo niskim poziomie, a objawy często pojawiają się po długim czasie od zakażenia, a na początku przypominają przeziębienie lub grypę. Zakażenia tropikalne zwykle nie są też w ogóle brane pod uwagę przy diagnostyce ewentualnych dolegliwości, ani przez chorego, ani przez lekarzy, mimo że duży odsetek społeczeństwa wyjeżdża na urlopy zagraniczne, do tanich krajów Afryki, bliskiego wschodu i nad Morze Śródziemne.
Choroby tropikalne to niechciane pamiątki z wakacji. Niektóre z nich mają bardzo gwałtowny przebieg, ale są też takie, których objawy mogą się pojawić dopiero po latach od pierwotnego zakażenia. W międzyczasie chorobotwórczy patogen czeka w utajeniu lub w formie przetrwalnikowej na osłabienie układu odporności, aby zaatakować dopiero osłabiony organizm (np. inną chorobą).
Do najczęstszych objawów zakażeń tropikalnych należą:
choroby dróg oddechowych,
biegunki,
wymioty,
bóle brzucha, wzdęcia, gazy,
objawy grypopodobne,
osłabienie i wyniszczenie,
gorączka (także cykle gorączkowe, co parę godzin, co parę dni),
poty i dreszcze,
zawroty głowy,
poczucie skołowania i oszołomienia,
bóle głowy,
zapalenie i powiększenie wątroby, objawy żółtaczki,
zapalenie trzustki,
niewydolność nerek,
zapalenie węzłów chłonnych,
zastój limfy i obrzęki,
grudki pod skórą, swędzenie, łuszczenie.
Objawy te mogą pojawiać się cyklicznie, słabnąć, zanikać i nasilać się ponownie po jakimś czasie. Możliwe są więc stałe objawy choroby, remisje oraz nawroty trwające miesiącami lub latami.
Choroby tropikalne są najczęściej przenoszone przez:
surową żywność i wodę,
pływanie w zbiornikach wodnych,
kąpiele i prysznice,
ukąszenia komarów, meszek i innych owadów
Wróciłeś z urlopu z niechcianymi objawami lub podejrzewasz, że mogłeś zarazić się jakąś chorobą czy pasożytem ?
Może po prostu chcesz to sprawdzić ?
Wykonaj w naszej Przychodni Test chorób i zakażeń tropikalnych BICOM, który obejmuje ok 50 najbardziej typowych patogenów przywożonych z urlopów w ciepłych krajach (wirusów, bakterii, pierwotniaków i innych pasożytów). Test BICOM jest bardzo czuły i wykrywa rzadkie patogeny, których nie są w stanie wykryć konwencjonalne testy medyczne lub gdzie mimo obecności danej choroby wyniki tradycyjnego badania są ujemne.
Wykryte choroby tropikalne można poddać skutecznej terapii eliminującej BICOM. Nawet te choroby, które według medycyny akademickiej są nieuleczalne lub nie można w 100% usunąć z organizmu chorobotwórczego patogenu, który je wywołuje.
choroby tropikalne Gdynia
choroby tropikalne leczenie
leczenie chorób tropikalnych
choroby tropikalne Tajlandia
choroby tropikalne badanie
choroby tropikalne badania
choroby tropikalne w Tajlandii
choroby tropikalne w Indiach
choroby tropikalne w Wietnamie
choroby tropikalne Maroko
choroby tropikalne w Afryce
choroby tropikalne objawy
choroby tropikalne szczepienia
choroby tropikalne Teneryfa
choroby tropikalne Egipt
choroby tropikalne w Europie